У грудні 2013 року на кафедрі тракторів і автомобілів було створено земляцтво Дергачівського району Харківської області.
Територія та географічне розташування
Дергачівський район – один з 27 районів Харківської області, розташований у північній частині Харківської області в лісостеповій зоні. Межує з Бєлгородською областю Російської Федерації, з Валківським, Богодухівським, Золочівським і Харківським районами Харківської області.
Загальна площа району складає 900,1 кв.км, або 2,9% усієї території Харківської області.
Довжина доріг загального користування в районі складає 235 км, у т.ч. 190 км з твердим покриттям (81%). Від обласного центру м. Харків район знаходиться на відстані 12 км.
Територією району проходить автомагістраль на міста Москву, Суми та залізниця, що з’єднує південь України з центральними районами Російської Федерації. Протяжність залізничних дільниць Бєлгород-Харків і Золочів-Харків складає відповідно 38 км і 23 км. Територію району пересікають дороги міжнародного значення Москва-Сімферополь (32 км), державного – Харків-Суми (24,5 км).
По території Дергачівського району проходить державний кордон з Російською Федерацією протяжністю 23,1 км. На кордоні розташований контрольно-пропускний пункт “Гоптівка”.
Природно-ресурсний потенціал
Район є одним з найбільш забезпечених серед районів області природно-ресурсним потенціалом. Основу природно-ресурсного потенціалу складають глина, суглинок – Білашівське, Лужківське родовище, пісок з мінеральних, водних, земельних, лісових, фауністичних та природно-рекреаційних ресурсів.
В районі існує 82 водоймища загальною площею 557га, 2 водосховища: Лозовенківське та частина Травянського. Запаси мінеральної води знаходяться в районі санаторію ”Березівські мінеральні води”.
В районі нараховується всього 22,1 тис.га лісових земель, з них 19,4 га вкриті лісом. Ліси переважають листяні. Найбільш поширеною лісоутворюючою породою лісових насаджень є дуб звичайний. Насадження з домінуванням дубу займають більше 84% лісового фонду. Серед інших деревних порід, які найбільш поширені в лісах району слід зазначити: сосна, ясен, липа, клен, береза, осика, акація. Серед трав’янистої рослинності – різнотрав’я і злаки. На території району зростає багато видів рідкісних рослин, деякі з них занесені до Червоної Книги України.
На території району створено 9 об’єктів природно-заповідного фонду. Ґрунти – легкого механічного складу, переважають суглинкові та глинисті чорноземи. В долинах річок зустрічаються лучні та піщані ґрунти.
Чисельність населення та демографічна ситуація
На 1 січня 2011 р. наявне населення Дергачівського району становило 95,0 тис. осіб, з якого 71,2 % складало міське і 28,8 % – сільське населення.
У Дергачівському районі спостерігається природне скорочення населення. Найбільше скорочення населення спостерігається у сільській місцевості.
Адміністративно-територіальний поділ
На території району розміщені: міська, 7 селищних та 7 сільських рад, до складу яких входить 63 населених пункти, з яких 55 сіл.
Особливості соціально-економічного розвитку в вигідному географічному положенні та наявному природно-ресурсному потенціалі сприяють прискореному соціально-економічному розвитку Дергачівського району, внаслідок чого він займає важливе місце в економіці Харківської області.
Промисловість
Дергачівський район – один з найбільш промислово розвинутих районів Харківської області. Питома вага промисловості району в загальному виробництві області складає 3,4%. За обсягами промислового виробництва район посідає 3 місце серед районів Харківської області.
Промисловість району представлена 29 підприємствами: в т.ч. 1 – електроенергетики, 7 – машинобудування та металообробки, 4 – харчової і переробної галузі, 4 – промисловості будівельних матеріалів та будіндустрії, 2 – деревообробки, 5 – хімічної та нафтохімічної промисловості, 1 – легкої.
Сільське господарство
Одною з провідних виробничих галузей району, в якій працюють понад 1,1 тис.осіб, є сільське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь складає 59,6 тис.га, у тому числі 44,5 тис.га ріллі, 4,0 тис.га сіножатей, 8,4 тис.га .
До складу агропромислового комплексу району входять підприємства і організації всіх форм власності, із яких:
- товариств з обмеженою відповідальністю – 11;
- державних підприємств – 2;
- приватних сільськогосподарських підприємств – 1;
- діючих фермерських господарств – 56.
Сільське господарство району спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур, соняшника, а також на тваринництві (пріоритетним напрямком є розвиток птахівництва, стабілізація поголів’я великої рогатої худоби та збільшення поголів’я свиней).
Кількість зареєстрованих в районі садових товариств складає 160, загальна їх площа складає 2276 га.
Наука
Харківська державна зооветеринарна академія є одним із найстаріших навчальних закладів не тільки на Харківщині, але й в Україні та Європі, заснована в 1960 році з об’єднання Харківського ветеринарного, заснованого в 1851 році і зоотехнічного, заснованого в 1922 році, інститутів.
Харківська державна зооветеринарна академія — державний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації, розташований у мальовничій лісопарковій зоні передмістя Харкова у с.м.т. Мала Данилівка Дергачівського району Харківської області. Має 12 навчальних корпусів, 5 гуртожитків, дослідне господарства, зоосад (в якому утримуються різні види свійських, диких та екзотичних тварин i птахів), будинок культури, кінно-спортивний комплекс, два стадіони тощо.
При інституті функціонує три основних факультети: ветеринарної медицини, технологічний, менеджменту.
Функціонує факультет підвищення кваліфікації, що забезпечує перепідготовку фахівців і викладачів технікумів та інститутів, факультет по роботі з іноземними студентами, факультет суспільних професій, підготовче відділення для абітурієнтів з України й іноземних громадян. В академії 27 кафедр.
Освіта
Система освіти в Дергачівському районі успішно розвивається, реалізуючи основне її завдання - забезпечення якості та доступності освіти для кожної дитини, незалежно від місця проживання та соціального походження.
Для майже 8175 дітей району працюють: 27 загальноосвітніх та 18 дошкільних навчальних закладів, 6 НВК та 2 позашкільні навчальні заклади.
Культура
Культурно-освітню діяльність у районі здійснюють 46 закладів бюджетної сфери, які входять в систему закладів Міністерства культури і туризму України: районний Будинок культури, 15 сільських Будинків культури та клубів; централізована бібліотечна система, яка об’єднує 28 бібліотек, з них – 17 сільських, 9 селищних філій, центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей; 2 школи естетичного виховання.
Медицина
У районі функціонує розвинена мережа лікувально-профілактичних закладів: поліклініка, лікарні, медичні амбулаторії загальної практики сімейної медицини, фельдшерсько-акушерські пункти, оздоровчі пункти.
Створено єдиний медичний простір, що дозволило мати цілісну управлінську структуру з єдиним фінансово-економічним та медичним простором.
Курорт «Березівські мінеральні води»
Курорт «Березівські мінеральні води» - одна з найстаріших та найвідоміших здравниць України, перлина Слобожанського краю. Знаходиться в Дергачівському районі Харківської області, за 25 км західніше Харкова, на лівому схилі балки Березової, що веде до долини річки Уди.
Природними скарбами курорту є унікальні джерела мінеральних вод, головним з яких є джерело лікувальної мінеральної води «Березівська».
Санаторій – спеціалізований, клінічний, з реабілітаційним відділенням.
РЕДЬКО Юрій Федорович
ПОЧЕСНИЙ ГОЛОВА ДЕРГАЧІВСЬКОГО ЗЕМЛЯЦТВА
Народився 08.02.1962 року в селищі Рогань Харківського району Харківської області. У 1979 році закінчив Роганську середню загальноосвітню школу.
З 01.12.1983 року зарахований слухачем денного підготовчого відділення, а з 01.09.1984 року з вступив на перший курс стаціонарного навчання до Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства (ХІМЕСХ). У 1989 року закінчив навчання в інституті, отримав диплом з відзнакою. Почав трудовий шлях з 1989 року на посаді енергетика цеху №3 Ізюмського приладобудівного заводу. З 1991 по 1998 рік працював інженером на харківській ТЕЦ-5. У 1998 році переведений начальником служби підстанцій Північної електроенергетичній Системі. З 2002 року призначений на посаду заступника головного інженера з експлуатації Північної електроенергетичної Системи. 06.07.2009 року призначений на посаду головного інженера Північної електроенергетичної Системі. Мешкає у селищі Солоницівка Дергачівського району з 1990 року.
Земляцтво району налічує 62 студента, 15 з яких навчаються в інституті механоторніки і систем менеджменту